Gazi ŞAHİN | Elmadağ Belediye Başkanı Gazi ŞAHİN
Elmadağ Belediye Başkanı

 Başkanın Mesajı...
 Başkana Mesaj...

Bir Zamanlar Elmadağ

Belediye Hesap Numaraları
Halk Bankası IBAN
TR 3800 0120 0126 1000 0700 0002

Posta Çeki Hesabı 226523

İhale İlanları

Geçerli Bir İhale İlanı Bulunmamaktadır !

Etkinlik Takvimi

«Şubat 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
Etkinliklerimizi günlere göre inceleyebilirsiniz

Anket

Elmadağ Kentsel Dönüşüm Alanı İsmi Sizce Hangisi Olmalıdır?Görüşleriniz bizim için önemlidir, lütfen anketimize sizde katılın
ELMADAG
Hava Durumu Elmadağ
Ana Sayfa » Bağlantılar
Elmadağ Şehrengizi
      Her şeyi kuran da yıkan da insanoğlu.Bazen bir mezra bezan bir köy ,kasaba bazen de dev şehirler abidevi eserler meydana getirmişlerdir.Bu kurup yıkma hikayesi taa .. Adem babamıza kadar uzanmakta. Habil ile Kabil’in birbirine düştüğü günden beri hep birbirleri ile çekişme içindedirler.
     Yapboz misali biri yıkar biri yapar.
     İdris dağı, kayacıklar arasında serpiştirilmiş bol kekikleri, Ankara Çiğdemi’nin anayurdudur. Baharın ilk günlerinde Hasaoğlan’dan Yeşildere yoluna düşer. İdris Dağı’nın eteklerinden yol alırsanız kucak kucak sarı çiğdem toplarsınız.
     Yeşilderenin omuzlarında duran yokuşu çıktığınızda eski İpek Yolu’nun tali kollarından birine düşer yolunuz, yol kenarındaki Emir Timur’un peşine düşür Ankara Savaşı’nda cenge gelen yiğitlerin kim bilir hangi nedenle can verip oraya defnedildiği mezarlıkta yüreğiniz burkulur. İşte yine binlerce yıl sonra iki kardeş savaşmak için uzun yollar kat edip bu topraklarda buluşmuşlardı.
     Elmadağ, içinde en nadide inciyi barındıran okyanusun derinliklerindeki midye gibidir. Bu inciyi gün yüzüne çıkarmak için kim bilir niceleri vurgun yemişlerdir. Bizde bu vurgunu göze alarak bu şirin vatan toprağının derinliklerine daldık.
     İpek yolu, İskender’in ve Daryus’un doğu ve batı seferlerinin geçtiği güzergâhtı. Mustafa Kemal ‘de Ankara’ya gelirken bu topraklardan geçmiş, bu toprakların insanlarından güç almıştır.
   Kargalı Deresi’ne girdiğiniz zaman hele mevsim yaz ise bağ ve bahçeler içerisinde kaybolursunuz. Taa ki bir Elmadağlı bağbanla göz göze gelene kadar. Türk misafirperverliğini her yönü ile size yaşatırlar.
    Hasanoğlan’daki binlerce yıl önce dikilen kilometre taşları bugünkü Ankara-Elmadağ arasındaki mesafeyi santimi santimine aynen vermekte. Hani şehirlerarası yollarda kilometre tabelaları vardır ya, işte bu tabelalar asırlar önce mermer sütunlar şeklinde yol boylarına dikilmişlerdir.
    Yeşildere’de çıkarılan süt dolu memeleriyle dişi, yeleleriyle erkek aslan heykeli iki cinsiyeti bir bedende toplamış beklide dünyada tek eserdir. Binlerce yıl önce kusursuz bir işçilikle yapılan bu eser bu köyün bir meydanında değil, ülkenin en güzel müzesinde insanlığa tanıtılmalıydı.
 Yediuyurlar gibi uykuya dalan Elmadağ bugün yine Başkan Gazi ŞAHİN’in eliyle uyanmaya başlamıştır.
    Hasanoğlanda’ki eğitim tesisleri bir zamanlar tarla ve harman yeriymiş. Kısa bir dönem halkın bu milletin çocuklarının bizzat alın teriyle yapılmıştı. Şimdilerde viran durumdaki bu yapılar bir el atılmasını beklemekte. Nüsret Suna’nın yaptığı Yavuz, Kanuni, Fatih, Şinasi, Mehmet Akif Büstleri dağlardaki taşlar misali kına tutmuşlar. Habil ile Kabil kavgasından vazgeçilmeli bu eserlere sahip çıkılmalı. Ülkemizin en güzel ve en zengin bitki çeşitlerinin bulunduğu, başkentin burnunun dibindeki cennet misali buralar insanlığa anlatılmalı, tanıtılmalı.